Abdou Diouf var Senegals andra president; Han tjänade från 1981 till 2000. Han betraktas som en framstående afrikansk ledare med en anmärkningsvärd upptäckt av prestationer när det gäller politisk och socioekonomisk utveckling i Afrika. Han föddes i Senegal och avslutade sin grund- och gymnasieutbildning från St. Louis och åkte sedan till Paris för att studera lag. Strax efter hemkomsten anslöt han sig till statstjänsten och utnämndes till olika tjänster, inklusive assistent för regeringens generalsekreterare och generalsekreterare för försvarsministeriet. Snart blev han chef för regeringen för president Leopold Senghor och utsågs till generalsekreterare för ordförandeskapet i Republiken Senegal. Senare blev han premiärminister i Senegal i ett decennium, varefter president Leopold utsåg honom till hans efterföljare. Som president i Senegal gav han en röst till sin nation i världen och betonade på samarbete med andra afrikanska länder. . Som initierats av sin föregångare uppmuntrade han också politisk liberalisering och höll val 1983, 1988 och 1993 och vann alla av dem. Han har också varit aktiv i internationella organisationer och kämpat för en större afrikansk enhet, inklusive att ha utfört funktionerna som ordförande för Organisationen för afrikansk enhet. År 2000, efter sitt nederlag i parlamentsvalet, avgick han fritt från sin position och slutade därmed Socialistpartiets 40-åriga styre i Senegal.

Karriär

Efter avslutad examen återvände Abdou Diouf till Senegal och utsågs till chef för internationellt tekniskt samarbete i september 1960.

I december 1960 blev han assistent för regeringens generalsekreterare och utsågs senare till generalsekreterare för försvarsministeriet i juni 1961.

1961 anslöt han sig till det senegalesiska partiet Progressive Union, som senare ombildades till det socialistiska partiet i Senegal. Därefter blev han guvernör i Sine-Saloum-regionen, en tjänst som han tjänade i fram till december 1962, varefter han utsågs till direktör för kabinettet för utrikesministeriet.

I maj 1963 flyttades han till befattningen som chef för presidenten Léopold Senghor, som han behöll tills december 1965.

I januari 1964 utsågs han också till ordförandeskapets generalsekreterare, en tjänst som han tjänstgjorde till mars 1968. Därefter tjänstgjorde han som minister för planering och industri fram till februari 1970.

Den 26 februari 1970 utnämndes Abdou Diouf till premiärministern i Senegal, då den posten återinfördes av president Senghor. Han förblev på posten till 31 december 1980.

Den 1 januari 1981 avgick Senghor från ordförandeskapet i Abdou Dioufs fördel och Diouf blev nästa president i Senegal.

Han fortsatte den politiska liberaliseringen som hans föregångare hade börjat med att hålla val 1983. Han tillät 14 oppositionspartier att tävla i valen, vilket orsakade fragmentering bland dem och framträdde som en tydlig vinnare med 83,5 procent av rösterna.

1985 gjorde oppositionspartierna ett misslyckat försök att bilda en koalition som misslyckades på grund av att koalitioner var förbjudna av konstitutionen.

I februari 1988 vann han återigen valet med 72,3 procent av rösterna. Resultaten av valet var mycket panorerade och motsatta partier anklagade hans regering för valfusk.

I februari 1993 omvaldes han med 58% av rösterna under en sjuårsperiod. År 2000 förlorade han valet till Abdoulaye Wade och lade sin ställning utan någon protest.

Efter att ha lämnat sin tjänst som president i Senegal valdes han enhälligt till den 2: a generalsekreteraren för "La Francophonie" i oktober 2002.

I januari 2003 tillträdde han som generalsekreterare och omvaldes för ytterligare fyra år på organisationens toppmöte i september 2006. Han innehade denna tjänst till december 2014.

Bortsett från politiska tjänster tjänade han också som president för Organisationen för afrikansk enhet (OAU) 1985-86. 1992 omvaldes han igen till OAU: s president för ett år.

Han tjänar som en framstående medlem i "Sergio Vieira de Mello Foundation". Han är också medlem i Fondation Chiracs hederskommitté och International Multilateral Partnership Against Cyber ​​Threats (IMPACT) International Advisory Board.

Stora verk

1986 inledde Abdou Diouf ett anti-AIDS-program i Senegal, främjade meddelanden om säkert kön och vädjade till prostituerade för att bli registrerade. Han uppmuntrade också medborgerorganisationer såväl som religiösa ledare att sprida medvetenhet om sjukdomen. Som ett resultat, trots den höga prevalensen av aids i de flesta afrikanska länder, förblev det under 2 procent i Senegal.

Utmärkelser och prestationer

Abdou Diouf tilldelades det utmärkta 'King Faisal International Prize' för sina tjänster till islam.

Han fick också 11 hedersdoktorer och flera prestigefyllda medaljer som erkännande för hans enastående tjänster till Senegal och den muslimska världen.

Personligt liv och arv

Abdou Diouf gifte sig med Elisabeth Diouf 1963.

Snabba fakta

Födelsedag 7 september 1935

Nationalitet Senegalesiska

Soltecken: Jungfrun

Född i: Louga

Berömd som Politiker

Familj: make / ex-: Elisabeth Diouf barn: Fabienne Diouf, Yacine Diouf Mer faktautbildning: Cheikh Anta Diop universitet, 1959 - University of Paris, Pantheon-Sorbonne University